xArray
(
    [data] => Array
        (
            [0] => Array
                (
                    [id] => 127745916567291446
                    [email] => michal.zavodsky@grandaliro.com
                    [status] => active
                    [source] => manual
                    [sent] => 0
                    [opens_count] => 0
                    [clicks_count] => 0
                    [open_rate] => 0
                    [click_rate] => 0
                    [ip_address] => 
                    [subscribed_at] => 2024-07-24 13:33:19
                    [unsubscribed_at] => 
                    [created_at] => 2024-07-24 13:33:19
                    [updated_at] => 2024-07-24 13:33:19
                    [fields] => Array
                        (
                            [name] => Michal Zavodsky
                            [last_name] => 
                            [company] => 
                            [country] => 
                            [city] => 
                            [phone] => 
                            [state] => 
                            [z_i_p] => 
                        )

                    [opted_in_at] => 
                    [optin_ip] => 
                )

            [1] => Array
                (
                    [id] => 84875985760028226
                    [email] => slovak.crohnclub@gmail.com
                    [status] => active
                    [source] => manual
                    [sent] => 0
                    [opens_count] => 0
                    [clicks_count] => 0
                    [open_rate] => 0
                    [click_rate] => 0
                    [ip_address] => 
                    [subscribed_at] => 2023-04-08 08:54:07
                    [unsubscribed_at] => 
                    [created_at] => 2023-04-08 08:54:07
                    [updated_at] => 2023-04-08 08:54:07
                    [fields] => Array
                        (
                            [name] => SCC
                            [last_name] => 
                            [company] => 
                            [country] => 
                            [city] => 
                            [phone] => 
                            [state] => 
                            [z_i_p] => 
                        )

                    [opted_in_at] => 
                    [optin_ip] => 
                )

        )

    [links] => Array
        (
            [first] => 
            [last] => 
            [prev] => 
            [next] => 
        )

    [meta] => Array
        (
            [path] => https://connect.mailerlite.com/api/subscribers
            [per_page] => 25
            [next_cursor] => 
            [prev_cursor] => 
        )

)
a
Diéta a výživa | CrohnClub.sk

Diéta a výživa

VÝŽIVA A TENKÉ ČREVO

Tenké črevo zaraďujeme medzi vitálne dôležité orgány ľudského organizmu. Vyznačuje sa intenzívnym vlastným metabolizmom, podieľa na optimálnej reaktivite imunitného systému a antiinfekčnej ochrane.

Základnými funkciami sú trávenie potravy a vstrebávanie živín. Trávenie bielkovín sa začína v žalúdku a pokračuje v dvanástorníku, kde sa natrávený obsah mieša so žlčou a s pankreatickými šťavami a pankreatickými enzýmami štiepenie bielkovín pokračuje.

Trávenie tukov sa začína až v tenkom čreve, kde žlč s tukmi vytvára emulziu, v ktorej sú tuky štiepeneé pankreatickými enzýmami. Z natrávených tukov a žlče sa formujú micely, v ktorých sa transportujú vitamíny D, E, K, A.

Trávenie cukrov čiastočne nastáva už v ústach účinkom slinných amyláz a pokračuje v tenkom čreve pankreratickými amylázami. Celulóza a pektín sa nestrávené dostávajú do hrubého čreva, tam sa rozložia na krátke mastné kyseliny, alebo sa nestrávené dostávajú do stolice.

Vstrebávanie prebieha najmä v jejune, kde sa živiny rozpadajú na jednoduché molekuly a tie sa prenášajú cez bunky tenkého čreva do krvného obehu a krvou sú odtransportované do pečene. V tenkom čreve sa vstrebávajú i vitamíny, minerály a voda.

Ochranné funkcie tenkého a hrubého čreva

Tráviaci trakt osídľuje asi 500 druhov mikroorganizmov. V tenkom čreve kolonizácia mikroorganizmami nepresahuje 10 na (3-8) kolónií/ml. Štandardne sú zastúpené alfa hemolytické streptokoky, e. coli, laktobacilus. V hrubom čreve koncentrácia baktérií sa zvyšuje a mení sa i zloženie. Pribúdajú bakteroides, klostrídiá, streptokokus fekalis, enterokoky, spóry. V konečníku kolonizácia dosahuje koncentráciu 10 na (9-11) kolónií na ml. Prevládajú anaeróbne baktérie.
Vo fyziologických podmienkach baktérie v tráviacom trakte sa nepovažujú za choroboplodné. Ich prítomnosť je dôležitou stimuláciou imunitného systému pri zaisťovaní odolnosti. Ak zbavíme črevo baktérií, odolnosť organizmu sa znižuje. Tiež rôznorodé spektrum baktérií zabraňuje nadmernému pomnoženiu baktérií, ktoré sa do čreva dostanú potravou.

Na druhej strane sa dokázalo, že u kritických stavov, po ťažkých úrazoch, operáciách, infekčné komplikácie sú spôsobené baktériami, ktoré pochádzajú z tráviaceho traktu.

Za normálnych okolností prítomné baktérie tráviaci trakt neopúšťajú. V tenkom i hrubom čreve sú rôzne látky, ktoré chránia organizmus pred ich prienikom do krvného obehu.

Sú to hlien, žlčové kyseliny a protilátky, ktoré choroboplodné baktérie priamo zneškodňujú.

Ďalšiu ochranu pred inváziou baktérií z čreva do obehu tvorí sliznicia čreva. Slizničné bunky spojené jemnými mnohonásobne perforovanými spojeniami baktérie neprepúšťajú.

Pri porušení tejto bariéry baktérie sa ľahko dostanú cez črevnú stenu do brucha, tam sú zachytené v lymfatických uzlinách, v ktorých sa nachádzajú imunitné bunky, ktoré buď protilátkami, alebo priamo môžu baktérie likvidovať. Pri znížení imunity baktérie, ktoré v lymfatických uzlinách nie sú zničené, dostanú sa do pečene.
V pečeni sa okrem vlastných pečeňových buniek nachádzajú tzv. Kupfferove makrofágy, ktoré predstavujú ďalšiu ochrannú poistku pred inváziou baktérií do celého tela.

Poruchy črevných a mimočrevných ochranných funkcií

Najčastejšou príčinou poruchy črevných ochranných funkcií sú črevné zápaly, alebo poškodenie čreva pri nedostatočnom prekrvení, ktoré porušujú integritu čreva a spôsobujú poruchy tvorby hlienu. Ďalšími príčinami sú zmeny imunity po liekoch ako je Prednison, Imuran, Sandimun. Zhoršujúcim faktorom býva podvýživa, kedy chýba stavebný materiál na prirodzenú obnovu buniek črevnej sliznice, na tvorbu hlienu, protilátok, na tvorbu enzýmov, črevných hormónov a ďalších stavebných zložiek črevnej steny.

Podpora črevných a mimočrevných ochranných funkcií

Najúčinnejšou ochranou je stimulácia rastu, obnovy a činnosti buniek črevnej sliznice a udržanie primeranej imunologickej reaktivity, čo poskytuje prirodzená strava, alebo enterálna výživa. Rast a obnova sliznice závisí od priameho kontaktu črevnej steny s potravou. Prítomnosť potravy stimuluje rast a obnovu črevnej steny, tiež tvorbu a vylučovanie enzýmov a tým sa zasa zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín. V prázdnom čreve chýba mechanická stimulácia tvorby a vylučovania hlienu, tráviacich štiav, sliznica čreva rýchle atrofuje. Po jedle v atrofickom čreve viazne trávenie a vstrebávanie, objavujú sa hnačky, dávenie, zlá tolerancia jedla a pocit nechutenstva. Odmietnutie potravy, či jej intolerancia prehlbuje podvýživu a na preťatie tohto bludného kruhu je treba veľa trpezlivosti a vhodný výber výživy.

Výživa prirodzenou stravou z potravinových produktov spracovaných kuchynskými technológiami je možná cestou primerane funkčného tráviaceho traktu. Pri poruchách črevných funkcií, je lepšie tolerovaná a utilizovaná enterálna výživa. Vyrába sa z prirodzených potravín, farmaceutickými technológiami sa zaisťuje ich enzymatické natrávenie, čo umožňuje ľahšie vstrebávanie cez atrofickú sliznicu tenkého čreva i pri poruchách trávenia.

Podľa stupňa natrávenia živín, enterálna výživa sa rozdeľuje na polymérnu a oligomérnu. U polymérnych diét je stupeň natrávenia živín nižší, tento typ výživy je vhodný pri menej závažných poruchách trávenia. Na Slovensku sú v súčasnosti registrované a dostupné prípravky Nutridrik, Nutrison Powder a Nutrison liquid. Pacientami obľúbené nutridrinky obsahujú vlákninu a sú preto vhodné pri poruchách vyprázdňovania.
Pri závažnejších poruchách trávenia sa uprednostňujú oligomérne diéty k dispozícii sú Pepti 2000 Variant (Peptisorb Powder), Peptison (Peptisorb) a Survimed.
Niektoré sú k dispozícii s rôznym ochutením, výživy bez ochutenia možno pridať do kávy, polievok, omáčok.

M. Crohn je častou indikáciou pre enterálnu výživu, najmä pri relapsoch ochorenia pri liečbe fistúl, ďalej pri intolerancii prirodzenej stravy, pri poruchách trávenia a pri podvýžive. V čase remisie a pri užívaní imunosupresív sú enterálne diéty dobrou prevenciou infekčných komplikácií. Polymérne diéty nemajú preskripčné obmedzenia, môže ich predpísať každý lekár. Oligomérne diéty môže pedpísať gastroenterológ a internista. Väčšina diét je plne hradená poisťovňou.

MUDr. Voleková Mária, NSP F.D. Roosvelta, Banská Bystrica

Slovenčina
Zdielať Kopírovať odkaz

Partneri