xArray
(
    [data] => Array
        (
            [0] => Array
                (
                    [id] => 127745916567291446
                    [email] => michal.zavodsky@grandaliro.com
                    [status] => active
                    [source] => manual
                    [sent] => 0
                    [opens_count] => 0
                    [clicks_count] => 0
                    [open_rate] => 0
                    [click_rate] => 0
                    [ip_address] => 
                    [subscribed_at] => 2024-07-24 13:33:19
                    [unsubscribed_at] => 
                    [created_at] => 2024-07-24 13:33:19
                    [updated_at] => 2024-07-24 13:33:19
                    [fields] => Array
                        (
                            [name] => Michal Zavodsky
                            [last_name] => 
                            [company] => 
                            [country] => 
                            [city] => 
                            [phone] => 
                            [state] => 
                            [z_i_p] => 
                        )

                    [opted_in_at] => 
                    [optin_ip] => 
                )

            [1] => Array
                (
                    [id] => 84875985760028226
                    [email] => slovak.crohnclub@gmail.com
                    [status] => active
                    [source] => manual
                    [sent] => 0
                    [opens_count] => 0
                    [clicks_count] => 0
                    [open_rate] => 0
                    [click_rate] => 0
                    [ip_address] => 
                    [subscribed_at] => 2023-04-08 08:54:07
                    [unsubscribed_at] => 
                    [created_at] => 2023-04-08 08:54:07
                    [updated_at] => 2023-04-08 08:54:07
                    [fields] => Array
                        (
                            [name] => SCC
                            [last_name] => 
                            [company] => 
                            [country] => 
                            [city] => 
                            [phone] => 
                            [state] => 
                            [z_i_p] => 
                        )

                    [opted_in_at] => 
                    [optin_ip] => 
                )

        )

    [links] => Array
        (
            [first] => 
            [last] => 
            [prev] => 
            [next] => 
        )

    [meta] => Array
        (
            [path] => https://connect.mailerlite.com/api/subscribers
            [per_page] => 25
            [next_cursor] => 
            [prev_cursor] => 
        )

)
a
Príčiny ochorenia | CrohnClub.sk

Príčiny ochorenia

Príčina nešpecifických črevných ochorení nie je stále objasnená. Predpokladá sa, že na vzniku ochorenia sa podieľa niekoľko faktorov. Ako jedna z hlavných príčin zápalového procesu sa považuje abnormálna imunologická reakcia organizmu, vedúca k zápalovej reakcii na sliznici tráviacej trubice s jej následným poškodením. Táto neprimeraná reakcia organizmu je pravdepodobne podmienená geneticky. Za ďalšie faktory sa považujú bakteriálne alebo vírusové infekcie a ostatné vplyvy vonkajšieho prostredia, hlavne životospráva a psychický stres.

ČO SPÔSOBUJE CHRONICKÉ ZÁPALOVÉ OCHORENIE ČRIEV?

Napriek intenzívnemu výskumu nie je zatiaľ možné definitívne určiť presnú príčinu chronických zápalových ochorení čriev. Zdá sa, že sa tu zúčastňuje aj určitý dedičný aspekt, pretože výskyt ochorenia je rozdielny u rôznych ľudských rás a pri oboch sú neraz postihnutí viacerí členovia tej istej rodiny. To, samozrejme, neznamená, že ochorenie sa dedí automaticky. V každom prípade musia byť prítomné aj ďalšie nepriaznivé faktory, aby sa choroba prejavila. Do úvahy prichádza vírusová alebo bakteriálna infekcia, stravovacie návyky a potravinové prísady bežné v rozvinutých industrializovaných krajinách, ako aj porucha imunitného systému. Dnes môžeme povedať, že hoci obidve ochorenia majú aj určitú dedičnú zložku, nepokladajú sa za dedičné ochorenia v pravom zmysle slova.

Faktory prostredia sa považujú za významné pre vývoj ochorenia – prinajmenšom v prípade Crohnovej choroby – jej incidencia (výskyt) sa stále zvyšuje, a to najmä v industrializovaných krajinách. Úloha psychologických faktorov nie je dostatočne objasnená. Najrozšírenejší názor (s ktorým sa stotožňujeme aj my) predpokladá, že psychický stres má určitú úlohu pri vyvolaní náhleho vzplanutia ochorenia, ale nie je vlastným príčinným faktorom v samotnom chorobnom procese. Určite sa nič nezíska zbytočným sebaobviňovaním alebo obviňovaním členov rodiny, že sú príčinou vzniku a vývoja daného ochorenia.

Chronické zápalové ochorenie čriev s vysokou pravdepodobnosťou nie je zapríčinené infekciou. Preto ho nemožno „dostať“ od niekoho, kto ho má.

Autori: Prof.Dr.J. Scholmerich, Dr. P. Hoppe-Seyler, Prof. Dr. Martin Lausen

PRÍZNAKY ULCERÓZNEJ KOLITÍDY A CROHNOVEJ CHOROBY

Keďže obidve ochorenia sú výsledkom zápalu čreva, ich príznaky sú zvyčajne dosť podobné. Predsa existujú však isté rozdiely, ktoré sú dôsledkom typu zápalu, jeho rozsahu a lokalizácie ochorenia.

Prítomné sú aj všeobecné príznaky ochorenia, ako malátnosť, únava, strata chuti do jedla a niekedy zvýšenie telesnej teploty. Hlavné príznaky sa však týkajú predovšetkým tráviaceho traktu.

Nepravidelné vyprázdňovanie čriev - od nepravidelných riedkych hlienovitých stolíc, stolíc s prímesou krvi, až po ťažké hnačky. Bolesť brucha, ktorá môže byť celková alebo ohraničená na určitú oblasť. Bolesť môže byť kŕčovitá alebo stála. Nevoľnosť a dávenie sú dosť časté. Krvácanie z čriev nie je vždy na stolici viditeľné. Často ho možno dokázať len pomocou špeciálneho vyšetrenia (testu). Keďže strata krvi znamená aj stratu železa, krvácanie môže zapríčiniť anémiu (chudokrvnosť) z nedostatku železa organizmus nedokáže nahrádzať krvinky.

Pri obidvoch ochoreniach sa môžu objaviť príznaky aj na takých miestach, ktoré nemajú s tráviacim systémom nič spoločné (mimočrevné príznaky). Zápal môže postihnúť malé i veľké kĺby dolných a horných končatín, chrbticu alebo panvu. Tento zápalový proces môže spôsobiť opuchy a bolesti, ktoré obmedzujú pohyb. Koža môže byť postihnutá bolestivými červenofialovými zatvrdlinami, ktoré sa objavujú najčastejšie na rukách a nohách (erythema nodosum).

Zriedkavejšie bývajú postihnuté aj oči, najmä zápalom dúhovky a spojiviek. Ulcerózna kolitída aj Crohnova choroba sú často spojené s nešpecifickým zápalom pečene. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sú postihnuté žlčovody, čo môže spôsobiť ich jazvovité zúženie a sťaženie normálneho toku žlče. Výsledkom je žltačka alebo poruchy trávenia. Ďalšie zriedkavé komplikácie predstavujú zápaly perikardu (srdcového svalu) alebo pankreasu a venózna trombóza.

Ulcerózna kolitída postihuje výlučne hrubé črevo. V akútnej fáze ju charakterizujú riedke stolice s prímesou hlienu a/alebo krvi. Závažnosť hnačky závisí od stupňa a rozšírenia zápalovej aktivity. Ak je postihnuté celé hrubé črevo, pravdepodobnejšie sú ťažké hnačky. Ak sa zápal obmedzuje len na konečník (proctitis), stolica môže byť tuhšia, ale aj tu bývajú prítomné stopy krvi. U týchto pacientov môžu chýbať všeobecné príznaky ako chudnutie, nechutenstvo alebo zvýšená teplota.

Crohnova choroba, ktorá môže postihnúť tenké i hrubé črevo, môže byť v začiatočnej fáze prakticky bez príznakov. Najmä, ak je hrubé črevo postihnuté len mierne, alebo ak nie je postihnuté vôbec, hnačky sa nevyskytnú. Oveľa typickejším príznakom je nešpecifická bolesť brucha, ktorá sa dá niekedy pomýliť s podráždeným apendixom (ľudovo slepé črevo). Keďže vstrebávanie živín a ďalších látok býva poškodené už v pomerne skorom štádiu Crohnovej choroby, jedným z prvých príznakov ochorenia býva výrazný úbytok telesnej hmotnosti.

Zápal v oblasti konečníka sa pri Crohnovej chorobe vyskytuje často a môže viesť k vytvoreniu fistúl a abscesov (hnisavých ložísk). Fistula je abnormálne spojenie - kanál, ktorý sa vytvára v zapálenej oblasti a obklopujú ho zápalové bunky. Môže vyúsťovať dovnútra smerom do lúmenu konečníka alebo navonok - do kože.

Fistuly sa môžu vytvoriť aj v iných zapálených častiach čreva a spôsobiť "skraty" medzi priľahlými črevnými kľučkami, ako aj medzi črevom a inými orgánmi, akými sú napríklad močový mechúr alebo pošva.

Ak máte príznaky v oblasti konečníka, mal by Vás vyšetriť lekár. Zvlášť, ak sú prítomné aj niektoré ďalšie príznaky, ktoré sme popísali vyššie. Na zistenie toho, či ich spôsobilo zápalové ochorenie čriev, bude potrebné urobiť ďalšie vyšetrenia (testy).

Autori: Prof.Dr.J. Scholmerich, Dr. P. Hoppe-Seyler, Prof. Dr. Martin Lausen

Slovenčina
Zdielať Kopírovať odkaz

Partneri